Topic-icon Hacettepe Dönem 3 öğrencisiyim ve Deneyimli Yazarlardan Tavsiye Bekliyorum :)

6 hours ago #1 by caod
Merhaba. Öncelikle 2. sınıf öğrencisi olarak belki de aradığınız kişi değilim fakat sistem konusunda yeterince araştırdığımı ve bilgi sahibi olduğumu düşündüğümden dolayı en azından olabildiğim kadar yardımcı olmak isterim size. Tabii başta ben de ortalamamın önemli olduğuna inanıyordum fakat yazın öğrendim ki not ortalaması gerçekten de baktıkları son şeylerden biri, belki de bakmıyorlar bile. Çünkü Amerika kendi sistemine ve orada ne yaptığınıza bakıyor. Onlar için önemli olan şey Amerika'da nasıl bir USCE (US Clinical Experience) niz olduğu veya onların sınavlarında nasıl puanlar aldığınız vs. Not ortalamasını bu kadar takmayın kafanıza ki zaten notlarınız da gayet iyi, bu puanlarınızın 3'e veya birazcık altına düşmesi büyük sıkıntılar yaşatmaz size kanımca. Öncelikle psikolojik olarak kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim ben doğrusu. Daha yolun başında sayılırız, sistemi bol bol araştırın, bol bol mail atın her fırsatı değerlendirmeye bakın. MD/PhD programını duydum fakat USMLE sürecindeki etkileri nedir bu konuda size tavsiye verebilecek kadar bilgim yok doğrusu kusura bakmayın. Psikolojimiz ve sağlığımız yerinde oldukça gerisinin hiçbir önemi yok, canınızı sıkmayın :) Başarılar

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
1 week 2 days ago - 1 week 2 days ago #2 by dgknaks
Merhabalar sevgili USMER ailesi,

Ben ve kız arkadaşım Hacettepe Ingilizce tıpta dönem 3 öğrencisiyiz. İkimiz de MD-PhD programındayız. Bu programda okul derslerine ek doktora dersleri alıyoruz. Sonra 2 sene ara verip tez bitiriyoruz vs. ondan sonra da Internlik yapıp okulu bitiriyoruz. İkimiz de Amerika'da uzmanlık yapmak istiyoruz fakat bu noktada sormak istediğim bazı şeyler var. Hayat maalesef güzel gitmiyor, 21 yaşımızda okuldan da Ankaradan da insanlardan da nefret ediyoruz ... Psikolojik olarak çok dalgalı ve garip bir süreçteyiz. Bu psikolojik baskı ve geleceğe dair belirsizlikler üzerimizde çığ gibi büyüyor dolayısıyla bazı şeyleri öğrenmek için buraya yazmak istedim.

1-) MD-PhD programı ve okulun aptal sistemi, ego yüklü hocaları bize yaşama nefesi bırakmıyor. Yemek yiyecek zaman bulamıyoruz neredeyse. Bu şekilde akademik olarak başarımızı sürdürebileceğimizden emin değilim. Ya MD-PhD'yi bırakacağız ya da okul notlarından düşük almaya başlayacağız ya da bilemiyorum. Sizce PhD yapmak çok avantajlı bir şey mi? Bu PhD'nin tabiki bir uzmanlık alanını kesin olarak belirlemediğimiz için alakasız bir alanda kalma şansı var. Mesela ben immünoloji çalışacağım, gerçi uzmanlıkta dahiliye istiyorum ama gereksiz olur mu? Ya da kız arkadaşım Tıbbi biyoloji ya da histoloji veya biyokimya gibi bir alan istiyor, uzmanlıkta bağlantısız bir alan olursa boşa mı sıkıntı çekmiş oluruz?

2-) İkincisi PhD'yi bıraktık diyelim, not ortalaması ne kadar önemli. Bu bizim okulda bizi çok zorlayan bir şey. Her sınavdan sonra bu okula gelmeseydim diyorum soruları görünce. Dönem 1 ve Dönem 2'yi 3.5la bitirdik. Bu sene ne olur orasını bilemiyoruz . Not ortalaması hangi açıdan nasıl fayda sağlar, ne kadarlık bir öneme sahiptir? Okulda ilk 5e giremeyeceğimiz çok açık ama sayısal değer olarak ne demeli? PhD'miz yok, not ortalamamızın da mükemmel olmadığı bir durumda Amerika bizim neyimize baksın diyoruz, neyimize bakar? Gerçi her giden de mükemmel değildir heralde?

3-) Asıl can alıcı sorulardan birisi de bu ve beni en çok korkutan da. Şimdi deneyimli ağabeylerim ablalarım, ben bu kızı seviyorum. Bu belirsizlikte olasılıkları tutturup yan yana kalabilir miyiz? Eşli Match diye bir şey varmış gerçi ama ya o kabul alırsa ben alamazsam veya tam tersi olursa. vs. vs. vs.

Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, akılcı ama biraz da gönül rahatlatıcı cevaplar duymayı çok isterdim.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
Time to create page: 1.105 seconds