Topic-icon Tıp fakültesini ECFMG listesine kaydettirme deneyimi - Paylaşan : "abdiallah"

9 years 8 months ago #1 by abdiallah
Çok teşekkür ederim, umarım başvuru işlemleri de bu kadar uzamaz.
Bunu öğrenmem benim için çok iyi oldu. Tekrar teşekkür...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
9 years 8 months ago #2 by deniz
Eline sağlık! Çok önemli bir basamağı halletmişsin.. Senden sonra fakültenden USMLE'ye gireceklerin yolunu oldukça kolaylaştırmışsın..!!!
Umarım başvurunun diğer basamakları da çok kısa sürede olur..
Okulun sınav başvuru sürecini daha önce hiç yapmamışsa , sınav başvurunu yaparken başlarında dikilmeni tavsiye ederim. ECFMG onlara bir suru belge yollayacak ve okulun onaylamasını bekleyecek. Bu durumdan genelde bi haber olan okullar da aylar kaybetmene sebep olabilir..
Kolay Gelsin

Dr.Deniz Doruk

Resident in Psychiatry
Mayo Clinic
Rochester, MN

The following user(s) said Thank You: abdiallah

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
9 years 8 months ago - 9 years 8 months ago #3 by abdiallah
Eğer Okuduğunuz Fakülte ECFMG'ye Kayıtlı Değilse...
İlk önce afallıyorsunuz ve kime danışacağınızı bilemiyorsunuz. Belli birr bocalama, araştırma ve karıştırma sürecinin snunda birşeyler buluyorsunuz ama bu süreç sizi USMLE çalışmasından soğutabiliyor ve kafanızın karışmasına ve
''Acaba TUS çalışıp bu kadar resmi teferruat ve takip süreciyle hiç uğraşmasım mı???!:('' diye düşünmenize sebep olabilir... ben de böyle düşündüm ve uzun süre tereddüt yaşadım.
FAKAT...
Aslında olay çok basitti... Birçok telefon, mail ve araştırma trafiğinden sonra geç de olsa Çanakkale Tıp Fak.'nin adını ECFMG'ye kaydettirebildim bir şekilde. Bunun için yapmanız gereken işlemler sırayla şöyle.

1. Fakülte dekanlığından Fakülte sekreterine ulaşıp ECFMG'den bahsediyorsunuz ve sınava girme şartının buraya kaydolunması gerektiğini anlatıyorsunuz.
2. Fakülte sekreteri sizi Dış İlişkiler birimine yönlendiriyor ve dış ilişkiler birimi YÖK'ten Canan hanımla irtibata geçiyor.
yani ECFMG'ye belgeleri YÖK gönderiyor. Üniversite sadece belgeleri Yök'e göndermesi gerekiyor. Bu belgeleri Rektör'e imzalatmışlardı ayrıca.
3. Gerekli belgeleri de aşağıdaki resmi yazışma içerisinde aşağıda paylaşıyorum.

Merhaba Canan Hanim,

Telefonda yaptigimiz gorusme kapsaminda Canakkale Onsekiz Mart Universitesi hakkinda istediginiz bilgileri asagida yolluyorum.

Tip Fakultesi ogrencileri 2002/2003 - 2006/2007 tarihleri arasinda kayitlarini Canakkale Onsekiz Mart Universitesi'ne yaptirmistir. Ancak ogrenim Istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakultesi'nde gerceklesmistir. 2007/2008 akademik yilindan itibaren ogrenim Canakkale'de Terzioglu Kampusunde bununan binada devam etmistir.

Web sorumlularimizla kontak kurdum, Universitemizin hem İngilizce sayfasına, hem de Turkce sayfasina Tip Fakultesini Terzioglu Kampusu altina ekleyecekler.

Kampuslerimiz ile ilgili bilgi asagidaki gibidir:

MAIN CAMPUSES
Anafartalar Campus
Faculty of Education, Conference Hall

Terzioglu Campus
Rectorate, Administion Offices, Institute of Social Sciences, Institute of Natural and Applied Sciences, Institute of Health, Institute of Education, Faculty of Agriculture, Faculty of Education, Faculty of Engineering and Architecture, Faculty of Fine Arts, Faculty of Fisheries, Faculty of Medicine, Faculty of Sciences and Arts, Faculty of Theology, School of Health Sciences, School of Tourism and Hotel Management, School of Physical Education and Sport, School of Foreign Languages, Troia Culture Centre, Library & Information Centre

Biga Prof. Dr. Ramazan Aydin Campus
Faculty of Economics and Administrative Sciences (Located in town of Biga, 95 km from Çanakkale)
OTHER CAMPUSES

Dardanos Campus
Training areas for Faculty of Agriculture, Faculty of Fisheries, School of Tourism & Hotel Management

Uvecik Campus
Research facilities for Faculty of Agriculture

Saricaeli Campus
Research facilities for Faculty of Agriculture

Astrophysics Research Centre & Ulupınar Observatory
Located on near village of Ulupınar

Iyi calismalar,


Uzman Banu
Uluslararasi Isbirligi Anlasmalari Koordinatoru

--
Canakkale Onsekiz Mart Universitesi
Uluslararasi Isbirligi Anlasmalari
Terzioglu Kampusu
Rektorluk Binasi, B Blok, Oda:311
17020 Canakkale


BİRDİĞER BELGE:


NECESSARY INFORMATION ABOUT
CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITY
FACULTY OF MEDICINE


Canakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Medicine has been recognised by Republic of Turkey for award of the Doctor of Medicine medical degree that allows practice of medicine in Turkey by graduates.

The Faculty of Medicine of Canakkale Onsekiz Mart University was officially established on the 3rd July 2000 and the instruction began in 2002. 15 students graduated in 2008, 26 students graduated in 2009, and 27 students graduated in 2010.

Canakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Medicine has physical campus in the 3-storey main block is on Terzioglu Campus Merkez, Canakkale, Turkey. It provides education in three main divisions, 42 departments. It has 7 multidisiplinary research laboratories and an anatomy laboratory and a conference hall.

The curriculum melds the study of basic science and the clinical practice of medicine into a cohesive learning program. This foundation is reinforced by individualized research that allows students to pursue deeper understanding of the ideas that inspire them. The aim of COMU Faculty of Medicine is to train enlightened, research-minded, and scientifically-oriented people of integrity and good character. By reaching the overall aim, the members of this institution will utilize this outcome for the benefit of the country and society. Individuals are expected to become hardworking and adhere to the principles of medicine. In addition, physicians are expected to serve the best interests of their country and humanity with a sincere attitude, and to act responsibly towards their patients. Physicians are to promote opportunities for developing.

University Research & Training Hospital is located n Kepez, Canakkale, Turkey, has 130-bed capacity, equipped with latest modern equipments.The compassion of our highly skilled and dedicated professionals is what truly defines COMU University Research Hospital. By pursuing the newest and best technologies, hiring and retaining highly skilled staff, and promoting a culture of safety and excellence, University Hospital has forged an impressive quality record. The hospital provides safe, effective, patient centered, timely, efficient and equitable care to the patients and families. The faculty has Department of Underwater and Hyperbaric Medicine, which is very rare in Turkey. The new state-of-the-art hospital in under construction which will provide world-class medical, surgical and emergency health care services.


Current and former official names of the medical school

Faculty of Medicine, Canakkale Onsekiz Mart University

Medical school address, telephone/fax numbers, and e-mail address

Faculty of Medicine
Canakkale Onsekiz Mart University
Terzioglu Campus
17020 Canakkale
Turkey
Tel : + 90 286 218 00 18
Fax : + 90 286 218 03 93
E-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Medical school website address

Faculty of Medicine : tip.comu.edu.tr/index.html
University Hospital : hastane.comu.edu.tr
University web site : www.comu.edu.tr

Degree title (title of the medical degree currently awarded by the medical school or university)

Degree in Medicine

Graduation years, which are the calendar years for which the medical school has been recognized by the government agency in the country where the school is located.

Year 2008 : 15
Year 2009 : 26
Year 2010 : 27

Total number of graduated students : 68

Offically established in

3rd July 2000

Year instruction began

2002

Language of instruction

Turkish

Duration of the curriculum

6 years

Entrance examination requirement

National University Student selection exam : Operated by Student Selecetion and Placement Center (OSYM) . Further infromation available at :
www.osym.gov.tr/belge/1-2629/a-condensed-english-version.html

Eligibility of foreign (non-national) students

Foreign students should take an entrance exam called YOS (Foreign Students Entrance Exam). More infromation can be found at :
www.osym.gov.tr/belge/1-5953/yos-guide.html?vurgu=yos

Total enrolment

2002-2003 : 26
2003-2004 : 27
2004-2005 : 28
2005-2006 : 26
2006-2007 : 31
2007-2008 : 30
2008-2009 : 42
2009-2010 : 62
2010-2011 : 72


4. Aslında olay bu kadar, bundan sonra sırtınızı yaslayıp ECFMG'de üniversitenizin adının çıkmasını beklemek. Çok kolay değil mi :) B)
5. Si ve en önemlisi:) ben bunları halletmek için tam 13 Ayımı geçirdim... artık siz bu zahmeti çekmeden 1-2 ay geçmeden halledebilirsiniz.

Herkese Başarılar Diliyorum... ;)
The following user(s) said Thank You: umc, USMER, kerim, deniz, ademir, rzdede, yorulmaz, gonenckilic

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
Time to create page: 0.171 seconds