Topic-icon Cv ve Cover Letter Yazmak

5 years 7 months ago #1 by ors
The following user(s) said Thank You: drnihat

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
5 years 7 months ago #2 by drnihat
Replied by drnihat on topic Cv ve Cover Letter Yazmak
ya cv örneği bulamıyorum sitede
bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.. nette çok var ama çok genel örnekler koymuşlar..
bir örnek görebilirsem çok iyi olurdu..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
6 years 4 months ago #3 by t3mpus
Replied by t3mpus on topic Cv ve Cover Letter Yazmak
merhaba , gerçekten çok faydalı bir konu olmuş, CV olan link kırık sanırım , acaba mümkünse yenileyebilir misiniz?

teşekkürler

Au revoir et bonne chance...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
6 years 5 months ago #4 by talhadurant
Gerçekten çok faydalı oldu fakat Cv örnekleriyle ilgili link kırık sanırım. Acaba linki yenileyebilir misiniz ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
7 years 9 months ago - 7 years 9 months ago #5 by nilufer
Replied by nilufer on topic Cv ve Cover Letter Yazmak
Resume Writing

Introduction

The resume is a marketing tool that should clearly articulate your experience, skills and accomplishments. It is an overview of your skills and education; it should be presented in a direct, effective and professional manner. Your resume should summarize & highlight relevant accomplishments and skills which match the employer's current hiring needs.

Do's and Don'ts

Do's

Make it brief
Show results
Use action verbs
Include internships, practicum, summer jobs, Applied Learning Experiences, full time and part time employment
Use the language jargon of the chosen field
Have your resume critiqued for style, impact and spelling

Don'ts

Do not make your resume longer than 2 pages
Do not use "my duties included" or "I was responsible for"
Do not mention high school degrees or activities
Do not include names and addresses of references
Do not include references to health, height or weight information
Do not include reasons for leaving past jobs
Do not include age, race, gender, religion, martial status and children
Do not include present salary or desired salary
Format

Chronological

Frequently used by recent college graduates
List most recent experiences in reverse order
Concise summaries of positions with job title & dates
List most important duties first
Quantify your results
Emphasize career progression

Functional

Experience is outlined by skill set or area of expertise
Include examples of accomplishments in skill sets
Resume ends with employment history & job titles
Highlights "career transitions" & varied background

Production

Use a laser printer
Effectively use margins and white space
Use conservative fonts such as Times Roman or Arial
Use 11 or 12 point font size for text
Headings should be between 12-14 font size
Use bold, italics, Underline or ALL CAPS for emphasis with headings & position titles
Match cover letter and reference page with your resume

Planning

Determine the focus of your resume
List experiences
Decide on format
Plan your layout
Prepare your first draft
Select key words and phrases
Use action verbs (PDF file) and statements
Edit and proofread

Vital Information

All resumes should contain certain vital information, which include the following:

Heading- List your name, address, telephone number and e-mail address. If you use an answering machine or a service, be sure the message is professional, and check your messages regularly.

Professional Objective- A professional objective is a concise statement that tells the reader about your career goals and expresses interest in a specific job or vacancy. If it is not included, most readers will assume that you are seeking work similar to your most recent position. Your objective may include: a general or specific job title, a general occupational field or environment such as international health or environmental health or any qualifications you wish to state up front such as computer competencies, years of experience, education, or skills such as managerial, organizational, communication or leadership.

Education- Summarize your educational background in reverse chronological order including your highest degree and university.

Summary Statement- Write a concise statement summarizing experience areas of expertise, technical or professional skills, traits and any distinctions. The summary emphasizes key information detailed in the body of the resume. Since it includes the strongest arguments for hiring you, use key words that match your target market.

Experience- Company names, years employed and job titles should be included. Make sure you account for time not employed. Responsibilities Statement- Summarize information selected from your job description, special assignments and general duties that a potential employer might find of interest. Accomplished Statements- These statements should show your achievements and contributions to an organization, list three to six for your most recent job, one to three for prior jobs.

Professional Development and Training- List additional training or courses that support and are relevant to your job description.

Memberships- Include memberships and offices held in professional associations, boards and community activities that support your objective.

Other Categories- If relevant to your objective, list languages, licenses, certifications, military experience and technical skills and courses taken.

The information on your resume should be presented in the order that best supports your objective and enhances you as a candidate for the position you are seeking. Don't hesitate to create headings specific to your experiences.

Kaynak: www.tufts.edu
The following user(s) said Thank You: umc, kerim, in ter

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 6 months ago #6 by ketafol
Replied by ketafol on topic Cv ve Cover Letter Yazmak
eline sağlık paylasım için teşekürler :laugh:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 6 months ago #7 by mustafakaya
Yani bu oxford eğitimi gerçekten pc başından kalkmadan alınabilecek bir eğitim mi? Eğer yeni birşeyler öğrendiyseniz yardımcı olursanız sevinirim 4 ay önce açılmış konu o yüzden soruyorum.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 6 months ago #8 by mustafakaya
Gerçekten çok faydalı bir paylaşım insanın kendini bir düzene sokmasını sağlıyor. Biraz daha ulaş abide konu hakkında eklemeler yaparsa çok güzel olur. Birde bu oxford eğtimleri hakkında daha detaylı bilgiler verbilirmisin arda.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 11 months ago #9 by umc
Replied by umc on topic Cv ve Cover Letter Yazmak
Arda emeğine sağlık, bu konuda en kısa zamanda senin değindiğin konuların da üzerinden geçen bir ekleme yapmamız gerekecek. katkıların için teşekkürler.

Dr Ulaş Mehmet Çamsarı

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 11 months ago #10 by Arda
Arkadaslar bıldıgımız uzere Cv hazırlamak, bellı kalıplara uymak gercekten cok ama cok onemlı.Her ne kadar mukemmel ısler becermıs olsanız da eger bunları pazarlayamazsanız bu ıs ımkansız olur malesef.Bu konuyla ılgılı bır kac onerımı daha once USMLEturk forumun'da yazmıstım onlardan alıntı yapmak ıstıyorum.Bunun dısında rapidshare.com/files/368220420/Dosya.zip.html adresınden bır suru ornek ıceren bır dosyayı ındırebılırsınız.Bu dosyanın ıcınde ayrıca gazete kupurlerı ve makaleler de bulunmakta Nasıl Cv yazılır sorusuyla ılgılı.Cover letter'lar da ekledım 20 tane bır kac kalıp ve klasık baslangıc ve klasık bıtırıs gıbı ortak gereklılıklerı bu dosyaları okuyarak anlıyabılırsınız.

Oncelıkle bır CV'yı neye gore hazırlamak gerekır sorusuna klasık bır cevap vermek ıstıyorum:EN GUCLU OLDUGUNUZ YERE VURGU YAPIN.Akedemık yonunuzu pek gelısıtme sansımız yok acıkcası elınden geldıgınce okulda ıyı bır derece USMLE'den yuksek puanlar varsa yayınlar oldukca etkılı olabılır.Burada kendım ıcın bıraz aykırı bır ornek vermek ıstıyorum.Yedıtepe Universıtesın'de ıstedıgınız alanla yandal veya eger okudugunuz bolumle cok yakın olan bır yer ıle ıkıncı bır anadala gırebılıyorsunuz.Ben arastırdım bu ısı bızım okulda Tıp fakultesıne yan dal olarak Genetık ve Bıyomuhendıslık yapılabılınıyormus ve bu ısın sonunda dıploma gıbı bırsey alıyormussun.Bunu yapan bır kız var suan.Eger boyle bır ımkanla Cv'nızı gelıstırırsenız mukemmel olur mesala.

Ikıncı olarak arkadaslar sosyal bolumu yazabılırız.Sosyal bolum sızın sosyal yonunuzu en ıyı tanıtıtıcak olan bolum.Tabıkı buraya "kıtap okuyorum,muzık dınlıyorum" yazmamak lazım.Zira bunları yapmayan kımse yok zaten.Ben bu bolumu soyle yazdım.Ilk okulda Turkıye capında bır satranc turnuvasında 67. olmustum onu yazdım.Tenıs oynuyorum,snooker oynuyorum,clasık muzık severım ve yemek yapmayı cok severım yazdım.Bunun dısında bence bu bolume sertıfıkalarda konulabılır.Bırsuru workshop var bunlara katılıp sertıfıka almak ve bunun bır kopyasını CV'nıze koymak hos olabılır.Benım bırkac sertıfıkam var.Gırısımcılık ve LIderlık egıtımı sertıfıkası,nısantasında bır yerde aldıgım labaratuar egıtımı sertıfıkası,mıcrosoft offıce programlarını kullandıgıma daır bır sertıfıka,bır de arkadaslar almayı planladıgım ama vakıt bulamadım 2 sertıfıka daha var.Bunlardan bırı Ebru sanatı egıtımı ki ebru sanatını ogrenmeyı cok severım digerı de labaratuarda hayvanlar ustunde calısma yapmak hakkında bır egıtım sonucunda alınan sertıfıka.Gordugunuz gıbı bırcok yol var CV'nızın sosyal bolumunu gelıstırıcek.

Kendı CV'mden bazı ornekler verdım.O kadar cok yol var kı CV'nızı gelıstırıcek.Workshoplar,egıtım programları,sanat egıtımlerı ....Benım yaratıcılıgım bu kadar cıktı valla arkadaslar.Umarım herkes kendı fıkırlerını paylasır burada.Aklıma gelmısken elımde bırsuru CV ornegı var.Yenı bıtırdım ıslerımı su aralar cok yogundum.Onların hepsını buraya koymak ıstıyorum.
Arkadaslar bu konunun ehemmıyetının farkında olan bırı olarak bence yeterınce agarlık verılmıyor bu konu baslıgı altına.Sonucta sınavlar sadece tek bır bolmunu kapsıyor basvurumuzun ve hepsınden 99 alsanız dahı ıstedıgınız yerlere gıremıyebılırsınız.Bu gercekte sızı bır programa sokan tek seyın sınav olmadıgını gosterır TUS,ÖSS gıbı sınavların aksıne.

Arkadaslar uzun bır yazı yazmıstım bu forumda CV gelıstırmekle ılgılı ve o yazının ıcınde sertıfıka programlarından bahs etmıstım.
Sertıfıka programları(bunu ben degıl 140 tane program direktorunun katıldıgı bır cerrahı arastırmasında yer alan bır sonuc)basvurunuzda oldukca etkılı oluyor.Bıraz daha spesıfıklestırmek gerekırse mesala cerrahı ıcın cerrahı patalojı kursundan alınan bır sertıfıka yada arastırma oldukca etkılı olur.Anatomı gene degerlı bır temel bılım cerrahı ıcın.Bu bransta yapılan herhangı bır calısma CV'nızı guclendırebılır.

Arkadaslar bu forumda bazı kısıler CV'lerının bos olduklarını ve ne ekleyeceklerını bılemedıklerını yazıyorlar bu yuzden de sadece sınavlara calısıp barı sınavlarım yuksek olsun dıyorlar.CV'nızı gelıstırecek tek seyın bır yayın olmadıgını burada gostermeye calısıyorum.Mesala 99 dolara evınızden bıle cıkmadan hatta bılgısayarınızın koltugundan bıle kalkmadan bır anatomı ve fızyolojı sertıfıkası elde edebılırsınız.Ustelık 6 haftalık ve sonunda sınavı da olan 3 boyutlu anımasyonların ıcınde oldugu bır kurs.Benım param var dersenız OXFORD UNİVERSİTESİ'nin gene aynı ısımlı programına katılabılırsınız.Ustelık ısmı degısır bu sefer "professıonal dıplama"adını alır.Tabı fıyatta artar ve 295 avro olur ve kurs suresı 1 yıla uzar.Ancak goruldugu gıbı gene evınızden bıle cıkmadan dıplama alırsınız ustelık OXFORD'tan !!!

Sonuc olarak bu kursları ben de denemedım arastırma ıcındeyım ancak buraya baglantı adreslerını de koymayı planlıyorum sadece aklınızın bır kosesınde bulunsun dıye.Cunku bu sertıfıkaları dıplomaları duzgun bır koz olarak zamanında kullanırsanız bence bırsuru kapıyı acabılır sıze.

Umarım yardımcı olurum.Buraya baglantı adreslerını de koydum yorumlarınızı beklıyorum

www.emagister.co.uk/professional_diploma...rses-ec170073900.htm

www.expertrating.com/certifications/Inst...Physiology-Human.asp

www.emagister.co.uk/index_buscador.cfm?a...mFilter=1&frmNPage=2

Ayrıca arkadaslar OXFORD UNİVERSİTE'si daha bir sürü diploma programı sunuyor online.Bu verdıgın adrese de bakabılırsınız.Tabıkı umarım Online course tabırını yanlıs anlamadım ama umarım tahmın ettıgım gıbıdır.Sızde gırıp bır bakarsanız ve yorum yaparsanız cok sevınırı
The following user(s) said Thank You: rzdede, salmansever@gmail.com, tulane, sakura.san

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
Time to create page: 0.335 seconds