Topic-icon 2018 October-November-December Step 1 kabul edilmiş bir başvuru

5 years 8 months ago #1 by eey
Selam arkadaşlar.

Öncelikle bu siteyi 7-8 senedir takip ettiğim halde daha bugün üye oldum. Kısmet bugüneymiş. Dolayısıyla çiçeği burnunda bu üye arkadaşınızın yazdığı bu ilk yazıda kusur bulursanız lütfen bağışlayınız ve mümkünse geri bildirim yollayınız.

USMLE başvurum çeşitli şahsi ve çevresel nedenlerden dolayı birkaç yıl gecikti. Ancak bugün bu sıkıntılı ve bekleyişli uzun zamanın nihayetinde Prometric'ten sınav başvurumu yaptım.İnşallah aralık ayında sınavı almayı planlıyorum.

Bu yola baş koyan herkese başarılar diliyorum. Siteyi hazırlayan Ulaş Bey ve diğer arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim. Çok büyük bir ihtiyacı karşılamış oldular.

Tıp Fakültesi 2.sınıftan beri bu blogdan haberdarım. Burada anlatılan konular bana fazlasıyla yardımcı oldu diyebilirim. Ancak şunu fark ettim ki sürece adım atmayan birisi için sınav başvurusu ilk başta çok çetrefilli görünüyor. Bu da yurt dışında uzmanlık hayal eden meslektaşlarımın gözünü daha yolun başında korkutuyor, bundan eminim, çünkü benim sürecimin uzamasını da bu faktör fazlasıyla etkilemişti. İlk yazımda elimden geldiğince kendi başvuru sürecim üzerinden olayı basitçe anlatmaya çalışacağım.

Sözü kısa kesip başlayalım:
-USMLE Step 1 başvurusu yapabilmek için öncelikle bize ait bir IWA kaydımızın olması gerekiyor. "iwa2.ecfmg.org" adresinde If you have never been issued a USMLE/ECFMG Identification Number and want to request one, click here. linkine tıklayın.

-Çıkan sayfada No, I have never submitted an application to ECFMG for any examination. kısmına tıklayın. Next'leyin.

-Sonrasında kişisel bilgilerinizi ("Your Biographic Information" ) doldurun. Submit'leyin. Ardından gerekli bilgileri tamamlayın.

-Kaydı tamamlama işlemi için 75$ lık bir ödemeyi (payment) site üzerinden yapmanız gerekiyor.

Bu işlemler halledildikten sonra IWA sitesinden giriş yapabilmek için kullanacağımız "USMLE/ECFMG Identification Number" ı almış olacağız. Bu numara
yani "Identification Number" (USMLE ID) sizin tabiri caizse kimliğinizdir, unutmamanız gerekiyor.ŞİMDİ SINAV İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ:-IWA'dan siteye USMLE ID imizle giriş yapıp Begin a New Application a tıklıyoruz.

-Please check this box to indicate that you have read, understood, and agree to the above notice. a tıklıyoruz. Çıkan uyarıda "Tamam" a basın.

-ITEM 1 kısmında No, I have not been granted a license by a medical licensing authority in the United States based on previous licensure exams. işaretleyip "Next" leyin.

-ITEM 2: "Select an Exam" kısmında "USMLE Step 1" işaretleyip "Next" leyin.

-ITEM 3: "Eligibility" (sınavı almak istediğiniz dönem) işaretleyip ilerleyin.

-ITEM 4: "Testing Region" (sınava gireceğiniz bölge) "Europe" seçip ilerleyin.

-ITEM 5: "Examinees with Documented Disabilities" (engelli raporlu olan sınav katılımcıları için) kısmını eğer herhangi bir kusurunuz yoksa "No" işaretleyip ilerleyin.

-ITEM 6: "Name of Applicant" kısmına adınızı-soyadınızı yazın. Not: Diplomanızda yazan ad soyad neyse onu yazın. İki üç adı olanlar için karışıklık olmaması isteniyor. Türkçe karakter açısından da benim soyadımda bulunan ı harfi i olarak yazıldı, sonrasında bir problem yaşanmadı. Örnek: soyadı "ALTIN" olan biri "Altin" olarak yazabilir.

-ITEM 7: "Contact Information" (iletişim bilgileri) nizi yazın ve ilerleyin.

-ITEM 8: "U.S. Social Security Number and/or National Identification Number" ( TC kimlik numaranızı) yazın ve ilerleyin.

-ITEM 9: "Date and Place of Birth" (doğum yeri ve tarihi) yazın ve ilerleyin.

-ITEM 10: "Gender" (cinsiyet) seçin ve ilerleyin.

-ITEM 11: "Native Language" (konuştuğunuz dil) Türkçe yazın ve ilerleyin.

-ITEM 12: "Other Languages Spoken" (konuştuğunuz yabancı dil- ingilizce hariç) varsa seçip ilerleyin.

-ITEM 13 A : Citizenship (vatandaşlık) bilgilerinizi -doğduğunuz ülke, üniversiteye giriş zamanı ve şimdiki durum- isteniyor. Doldurun ve ilerleyin. Not: Green Card'a sahipseniz burada belirtmeniz isteniyor.

-ITEM 13 B : Current Passport (şu anki pasaport bilgileriniz) isteniyor. Pasaportunuz yoksa olmadığını belirten kutuyu işaretleyin.

-ITEM 14: "Ethnicity" (etnik kimliğiniz) işaretleyip işaretlememek size kalmış.

-ITEM 15 A : "Present Employment" (şu anda çalıştığınız kurum) varsa "Yes"e basıp,

çalıştığınız kurumu (örnek: ........ İlçe Hastanesi) ,
kurum adresini,
çalıştığınız pozisyonu (physician yazabilirsiniz) ,
"clinical discipline" kısmını (pratisyen iseniz general medicine yazabilirsiniz) ,
"job title" kısmını (pratisyen doktor- physician yazabilirsiniz),
"employment date" (işe giriş tarihiniz) yazın ve doldurun.

-ITEM 15 B: "Postgraduate Medical Training" (mezuniyet sonrası tıbbi-cerrahi eğitim) aldıysanız eğitim aldığınız dalı ve ülkeyi yazın. Yoksa "No" işaretleyin.

-ITEM 16: "The ECFMG Reporter" (güncel bilgiler için abone olabileceğiniz ecfmg bülteni), "yes" diyebilirsiniz.

-ITEM 17: "Medical Education Status" (tıp eğitimi durumu) öğrenci iseniz "student" ; mezun iseniz "graduate" işaretleyin.

-ITEM 18: "Medical School Information" (tıp fakültesi bilgileri)


Medical School Name (okul ismi)

Address Line (adres)

City (şehir)

Country (ülke)

Medical Schoool Student ID (okul numaranız)
"Dates of Attendance" kısmındaAttended From (okul başlangıç tarihiniz)

Attended To (okul bitiş tarihiniz)

Number of Years Attended (okulda okuduğunuz süre - kalmadıysanız ya da uzatmadıysanız 6.0 görülecektir. )

Graduation Date (mezuniyet tarihi)

Diploma Date (diploma aldığınız tarih)

Title of Medical Degree (mezuniyet ünvanınız- tıp doktoru (doctor of medicine) yazabilirsiniz.)
"Internship" kısmındaStart Date (intörnlük başlama tarihi)

End Date (intörnlük bitiş tarihi)"Government/Social Service" kısmında


diploma öncesi bitirmeniz gereken devlet görevi/sosyal görev var mıydı bu isteniyor. "No" işaretleyin.-ITEM 19: "Other Medical School(s) Attended" (eğitim gördüğünüz diğer tıp fakülteleri) varsa yazın. Yoksa boş bırakın.

-ITEM 20: "Other Institution(s) Attended (bulunulan başka kurumlar ya da alınan kurslar) varsa yazmanız isteniyor. Yoksa boş bırakın.

-ITEM 21: "Clinical Clerkships" (klinik stajlar) bu kısmı boş bırakıp, atlayabilirsiniz. ayrıntılı transkript örneğinizde bunlar gözüktüğünden yazmayabilirsiniz.

-ITEM 22: "Medical Diploma" kısmında ilk kez başvuru yapıyorsanız ;


diploma elinizde bulunuyor ancak diploma örneğinizi ve diğer gerekli belgeleri temin edip ecfmg ye göndermediyseniz

"I have graduated from medical school and am enclosing, with my Certification of Identification Form (Form 186), two photocopies of my medical diploma with an English translation (if required). If my Form 186 is signed by an authorized official of my medical school, the envelope containing the above-listed documents will be sent to ECFMG directly from the office of that official." seçeneğini işaretleyin.

diplomanız bulunmuyor/öğrenci iseniz diğer seçenekleri okuyun uygun olanı işaretleyin.


"Name on Diploma" kısmında diplomanızda yazan ismin aynısının yazılması gerekiyor. Türkçe karakter bulunan ilk ismimdeki i harfini büyük harfle yazdım. soru işareti şeklinde görülüyor ancak önemli değil.


-ITEM 23: "Certification By Applicant" metni okuyun ve kutucuğu işaretleyin.Bu işlemler bittikten sonra "payment" (ödeme) yapmanız gerekiyor. Payment işlemi "OASIS" üzerinden yapılıyor. Buraya, IWA 'ya giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan anasayfa üzerindeki OASIS linkinden ulaşabilirsiniz.

OASIS anasayfasında sol tarafta menüde "Financial Account Summary" (bakiye durumu) linkine tıklayın.

"Make On-Line Payment" a tıklayın.

-Credit Card ile ödemenizi yapabilirsiniz.

NOT: Payment işlemi sırasında 300 dolar üstü kabul etmeyebilir. Miktarı düşürüp öyle deneyin. Peyderpey ödeme yapabilirsiniz. Address kısmına takılmayın.


Ödeme yapıldıktan sonra karşınıza Form 186 belgesi çıkacak.


NOT: Ben mezun olarak başvuru yaptığım için karşıma sadece Form 186 çıktı. Öğrenci olanların hem Form 183 hem form 186 belgesi temin etmesi gerekiyor sanırım.


Form 186 belgesini gördüğümüz ekranda;

-"Certification of Identification Form (Form 186) - Certification by Notary Public," yazıyorsa elimizdeki belgeyi KONSOLOSLUK/ NOTER ONAYI ile onaylamamız gerekiyor.

(NOT: Ben Sarıyer'deki Amerikan Konsolosluğu'nda imzalattım. Başka yerde nasıl imzalanıyor bilmiyorum. Bilen arkadaşlar forumda yazmışlardı hatırlıyorum, onlara bakabilirsiniz.

NOT: Konsolosluğa gitmeden önce form üzerinde hiçbir imza bulunmasın.Sadece fotoğrafınızı yapıştırmış olarak gidin. )


eğer belgeyi görüntülediğimiz ekranda;


-"Certification of Identification Form (Form 186) - Certification by Notary Public and Medical School Official," yazıyorsa hem konsolosluk hem de okul onayı gerekiyor.

(NOT: Ben yalnızca "Notary Public" onayı aldığım için bu kısmı bilmiyorum. Bilen arkadaşlar forumda yazmışlardır.)
KONSOLOSLUK HİZMETLERİ İÇİN:

-İLK OLARAK tr.usembassy.gov/tr/u-s-citizen-services...otarial-services-tr/

Linkine tıklayarak Ankara, İstanbul ya da Adana’dan randevu alabilmek için buraya yazan linke tıklayın.

-Consulate Country TURKEY, Consulate City ISTANBUL ANKARA YA DA ADANA SEÇİN.

-MAKE APPOINTMENT tıklayın.

- “Request notarial and other services not listed above” işaretleyin.

-Alttaki “ I have read the instructions on the Embassy or Consulate website for the password services I require” kısmını işaretleyin. Submit’leyin.

-Çıkan sayfada kendinize uygun günü seçin. Sonrasında saatinizi belirleyin ve kişisel bilgilerinizi çıkan sayfadan tamamlayın.

- “I have read the Privacy Act Notice and understand how my data will be used.” İşaretleyin... Continue’ ya basın. Çıkan sayfayı pdf olarak kaydedin.

.
İMZANIZIN BİR ÖRNEĞİ ÜZERİNDE MEVCUT BULUNAN EHLİYET KARTI YA DA PASAPORT ‘UNUZU YANINIZDA GÖTÜRMEYİ UNUTMAYIN.

İMZA BAŞINA 50 DOLAR ALINACAĞI İÇİN, MÜMKÜNSE NAKİT OLARAK YANINIZA ALIN YA DA KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPIN. TÜRK LİRASI YA DA BANKA KARTI KABUL EDİLMİYOR. TOPLAM 1 İMZA ATILACAĞI İÇİN 50 DOLAR GÖTÜRMENİZ YETERLİ OLACAKTIR.DİPLOMA VE TRANSKRİPT


Göndereceğimiz belgeler arasında Form 186'yı tamamlamış olduk.

Şimdi diğer belgeleri yani Diploma ve Transkripti hazırlayalım.


Transkript almak için üniversitenizin "Öğrenci İşleri" bölümünü arayın. İngilizce Transkript almak istediğinizi söyleyin. Dilekçe ile kimlik fotokopinizi isteyeceklerdir.Dilekçe örnekleri internette mevcut. Dilekçenizde İngilizce transkript istediğinizi özellikle belirtin. Bunları temin ettikten sonra faxlayın. Genellikle aynı gün mail adresinize gönderilmiş oluyor.


Diplomanız hem İngilizce hem Türkçe ise fotokopisini çekmeniz yeterli. Ancak sadece Türkçe ise çevirisini yetkili yerlerden yapmanız gerekmektedir. Yeminli tercüme merkezlerinden USMLE ile daha önceden haşır neşir olan bazı kurumlar mevcut. Buralardan çeviri yaptırmanızı öneririm. Forumdaki arkadaşlar da bahsetmişlerdir.

İkinci yol; üniversitenizden -benim yaptığım gibi- hem ingilizce hem türkçe diploma çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Tabi bu durumda bakanlık imzasının alınması gerektiğinden süreç uzayabilir.ŞİMDİ ELİMİZDE

1 ADET FORM 186- ONAYLANMIŞ
2 ADET İNGİLİZCE TRANSKRİPT
2 ADET DİPLOMA FOTOKOPİSİ

MEVCUT.


Bunları

" IWA
ECFMG
3624 Market Street, 4th Floor
Philadelphia, PA 19104-2685
USA "

adresine bir kargo şirketi aracılığı ile yollayacağız. Bir çok kargo şirketi mevcut ancak fiyat açısından makul olması nedeniyle ben MNG ile yolladım.

***Postalama işlemi halledildikten sonra kargonun ellerine ulaştığına dair bir mail gelecek. Mailin gelmesi 7- 10 gün sürebilir.
***Bu mail geldikten sonra okulunuzun ECFMG işleri ile ilgilenen hocanızdan EMSWP sistemi üzerinden bilgilerinizi onaylamasını isteyeceksiniz.

(NOT: Arkadaşlar bu kısım ne yazık ki en can sıkıcı kısım. Birçok okulda bu işler ile ilgilenen birisi ya bulunmuyor ya da ulaşmak zor oluyor. Böyle biri varsa, sürekli sistemden onay verip vermediğini sorunca da taciz ediyor gibi bir durumda kalıyorsunuz ne yazık ki. Ama bu EMSWP üzerinden onay sağlanmadığı sürece belgeleriniz onaylanmıyor ve sınava başvuramıyorsunuz.

(NOT: EMSWP (ECFMG Medical School Web Portal) belgelerinizin doğruluğunu denetleyen bir sistem. Eğer okulunuz bu sisteme kayıtlı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece Notary Public onayı ile belgelerinizi imzalatıyorsunuz. Ancak bu belgelerin daha sonra -yani kargomuz ECFMG ye ulaştıktan sonra- okuldan yetkili birisi tarafından EMSWP üzerinden onaylanması gerekiyor.

Eğer okulunuz bu sisteme kayıtlı değilse yukarıda belirttiğimiz gibi sadece Notary Public ve Medical School Official onayı gerekiyor. )


EMSWP sisteminden bihaber olan okullarda onayı halletmek için iki yol var:


1- Ya EMSWP işlerini halledebilecek, elektronik işlerden anlayan bir hocanızı bulacaksınız. "EMSWP ye kendisinin yetkili olarak atanmasını isteyecek" bir maili kendi okul uzantılı mail adresinden (örnek: .....@universite.edu.tr) ECFMG ye göndermesini isteyeceksiniz; bu şekilde kendisi şifre aldıktan sonra sizin bilgilerinizi onaylayabilecek.

2- Ya da ECFMG ile irtibata geçerek bilgi alacaksınız. Ben aynı sıkıntıyı yaşadığım zaman bana,

‘ MAİLE İLİŞTİRİLMİŞ OLAN DİPLOMA OKULUN RESMİ DİPLOMASIDIR VE BU DİPLOMA SAHİBİNE TÜRKİYE’DE DOKTORLUK YAPMA HAKKI TANIR.’ ibaresi yazılı bulunan;

ekteki transkriptin geçerli ve resmi olduğu belirtilen;

okulun resmi bir yetkilisi tarafından mühürlenip imzalanmış bir antetli kağıdın ”


diploma fotokopisi, transkript ve form 186 ile birlikte yetkili kişinin üniversite uzantılı mail adresinden ecfmg ye postalanabileceği söylenmişti.EMSWP onayı hallolduktan sonra ECFMG'den,

Dear Doctor:

The processing of your USMLE Step 1 application is complete. You have been registered.......
şeklinde bir mail gelecek.


Yaklaşık bir hafta sonra yine ECFMG'den,

Dear .........

Your USMLE Step 1 scheduling permit is now available.
yazan bir mail gelecek. Bu; Prometric websitesi www.prometric.com üzerinden sınava randevu alabileceğimiz manasına geliyor.

IWA 'ya giriş yapın. "Print/Reprint Documents" kısmında "Print/Reprint USMLE Step 1 Scheduling Permit" yazısı çıkmış olacak. Buradan "Scheduling Permit Number" ve "Candidate ID" mize ulaşabiliriz.

(NOT: Bu belgeyi print edip saklayın. )


Şimdi www.prometric.com sitesine girin.

-SCHEDULE MY TEST e tıklayın.

-Altta U-Z yazan kısımda “USMLE- UNITED STATES MEDICAL LICENSING EXAM” a tıklayın.

-STEP 1 linkine tıklayın.

-Country yi TURKEY seçin. Next e basın.

-SCHEDULE AN APPOINTMENT a tıklayın.

-Çıkan sayfayı okuyun. Next e basın.

-Çıkan sayfayı okuyun. I confirm ve I consent işaretleyin. Next e basın.

-Üste IWA'dan öğrendiğimizi "Scheduling Number" ı

Alta "soyadınızın ilk dört harfini" yazın.

-Çıkan sayfada posta kodunuzu yazın. (Türkiye'de bu sınav sadece Ankara Cinnah Caddesi Türk Amerikan Derneği'nde yapıldığı için ne yazarsanız yazın karşınıza tek bir adres çıkacaktır. Schedule an Appointment Get Directions a basın.)

-Çıkan sayfada "I agree" ye basın.

-Çıkan sayfada gün ve ay olarak müsait tarihi seçin. Go' ya basın.

-İstediğiniz günü seçin ve yan tarafta çıkan saati tıklayın.

-Çıkan sayfada yanında * bulunan kısımları doldurun. Next'leyin.

-Çıkan sayfada tekrar bilgilerinizi kontrol ederek başvuruyu tamamlamak için Complete Appointment a tıklayın.

-Çıkan sayfadaki "Confirmation Number" ı kaydedin.

-15 dakika içinde Prometric'ten mail gelecek.


SINAV BAŞVURUSUNU TAMAMLAMIŞ BULUNUYORUZ.


HEPİNİZE RAHAT BİR BAŞVURU SÜRECİ VE KOLAY SINAVLAR DİLİYORUM.


(Bu yazı uzun zamanımı aldı. Umarım eksiğiyle gediğiyle yardımcı olmuştur. Selamlar.)
The following user(s) said Thank You: dygmyg, mnal, yazkeinen, Mbrishere, doctors, karadavut

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
Time to create page: 0.183 seconds