Topic-icon ABDde bir konuda "fellowship" yapan bir uzman doktor Türkiyeye döndüğü zaman o konuda yandal uzmanı sayılır mı?

13 years 5 months ago #1 by umc
Bu yine çok defa yanıtladığımız sorunun benzeri...

"fellowship" ile ne kastediliyor o önemli... USMER TV de bunu ayrıntılı açıkladık.

"Fellowship" eğer akredite bir ANAYANDAL ise (dahiliye üzerine nefroloji gibi) o halde senesi tutuyorsa Türkiye'de sayılır, bu uzmanlığın ABD'de de Türkiye'de uzmanlık sınavı vardır ; ancak ABD'de bu anayandallara, ABD'de asistanlık yapmadan normak yollardan girmek mümkün değildir.

"Fellowship" eğer akredite olmayan bir UÇYANDAL ise (nefroloji üzerine transplantasyon nefrolojisi gibi) o halde bu eğitim Türkiye'de eşdeğer eğitimi yoksa sayılır ve akademik ortamda avantaj sağlayabilir. Tabii bu uçyandalı yapmak isteyen kişinin zaten Türkiye'de nefroloji uzmanı olduğunu varsayardığımız durumdan bahsediyoruz.

"fellowship" ile çok fazla şey kastediliyor olabilir. Yapılacak en doğru şey öncelikle bu kelime ile ne kastedildiğini ortaya çıkarmaktır.

hejar wrote: ABDde bir konuda ^fellowship^ yapan bir uzman doktor Türkiyeye döndüğü zaman o konuda yan dal uzmanı mı sayılıyor?Misal radyoloji uzmanıyım NIS(nörolojik girişimsel cerrahi)de fellow yaptım,Türkiyede artık o konuda yan dal uzmanı mı oluyorum?


Dr Ulaş Mehmet Çamsarı
The topic has been locked.
More
13 years 6 months ago #2 by suzi
bildigim kadariyla sayiliyor, zaten bazi yandal alanlarinda Turkiye'de pek cok universite hastanesinde ihtiyac var.
bazi hastanelerde obsever olarak calisip geldiklerinde bile sanki amerika'da egitimini almis gibi davranabiliyorlarmis. sanirim bu tarz seyler yeni oldugu icin belirli bir proseduru yok..
The topic has been locked.
More
13 years 6 months ago #3 by deniz
Sayin Üyemiz,

Paylaşımınız için teşekkürler. Soru Sorma Alanı'na kurallara uyarak yapmış olduğunuz giriş için 15 USMER puanı almaya hak kazandınız. Sorulan soruyla ilgili olarak fikri olan tüm üyelerimizi paylaşıma davet ediyoruz.

Sevgiyle,

USMLE STRATEJi MERKEZİ
www.usmer.org

Dr.Deniz Doruk

Resident in Psychiatry
Mayo Clinic
Rochester, MN

The topic has been locked.
More
13 years 6 months ago - 13 years 3 months ago #4 by hejar
ABDde bir konuda ^fellowship^ yapan bir uzman doktor Türkiyeye döndüğü zaman o konuda yan dal uzmanı mı sayılıyor?Misal radyoloji uzmanıyım NIS(nörolojik girişimsel cerrahi)de fellow yaptım,Türkiyede artık o konuda yan dal uzmanı mı oluyorum?
The topic has been locked.
More
Time to create page: 0.165 seconds